Raadsvoorstel evenementenbeleid
Suikerfeest Al Fourqaanmoskee, evenement van
Eindhovens belastingeld
De fractie Lijst Pim Fortuyn vindt het voorstel op zichzelf een duidelijk stuk en het is goed om te zien dat het nu wel in overleg met partners als Platform Evenementenbeleid tot stand is gekomen. In dit kader vragen wij echter ook om goede communicatie en overleg met onder andere winkeliers bij evenementen om problemen zoals vorig jaar rond het voetbalevenement bij Winkelcentrum Woensel te voorkomen, wat wij destijds hadden aangekaart.
De programmalijn wijk- en buurtevenementen is wat ons betreft echter niet akkoord, zoals wij ook bij de vorige commissiebehandeling van het evenementenbeleid opmerkten zijn wij het er vanuit het oogpunt van scheiding van kerk- en staat volstrekt mee oneens dat het Suikerfeest bij de Al Fourqaanmoskee in deze programmalijn is opgenomen. Dit wordt genoemd als een wijk- en buurtevenement maar is een religieus feest van één specifieke bevolkingsgroep en hoort niet thuis in het gemeentelijk beleid. Zeker niet bij een moskee die structureel in beeld is bij de AIVD en een kwaadaardige salafistische ideologie verspreidt.In haar beantwoording geeft wethouder Mittendorff aan dat zij dit punt zeker niet zal wijzigen omdat zij dit juist ziet als een verrijking voor de stad en blij te zijn met de evenementen van de verschillende culturen. Naar het idee van de fractie Lijst Pim Fortuyn is daarmee de weg vrij voor gemeentelijke ondersteuning van alle religieuze activiteiten van iedere religieuze stroming.
Het Suikerfeest is een religieus islamitisch feest in tegenstelling tot evenementen als Sinterklaas en Kerst – die een onderdeel vormen van de Nederlandse tradities en zijn niet – zoals sommige fracties stellen – louter religieuze Katholieke activiteiten, deze feesten zijn er voor iedereen met wat voor geloof dan ook – wat bijvoorbeeld blijkt uit de kerstboom wat geen Christelijk symbool is. Dit in tegenstelling tot het islamitische Suikerfeest.
De reactie van de wethouder is schokkend naïef te noemen, aangezien we hier te maken hebben met een moskee met een gevaarlijke salafistische stroming – onze fractie zal daarom ook tegen dit voorstel stemmen omdat het organiseren van het Suikerfeest door het Leefbaarheidsteam Kronehoef een ondermijning is van de scheiding van kerk en staat.
Verder is voor wat het evenementenbeleid betreft in het kader van veiligheid aandacht nodig voor de capaciteit van evenementen in het centrum, zoals bij Koninginnedag en kampioensfeesten van PSV – waarbij door de zeer hoge bezoekersaantallen het risico groot is dat mensen elkaar kunnen verdrukken, in het ergste geval dooddrukken.
Tenslotte het punt van Eindhoven als ‘Klimaatstad’ – dit is flauwekul. Eventuele overlast door luchtverontreiniging voor de leefomgeving kan een leidend criterium zijn voor het toekennen van een vergunning voor een evenement, maar niet het opgeklopte waanbeeld over klimaatverandering, wat louter symboolpolitiek is.
Onze fractie zal dan ook tegen dit voorstel stemmen.
AWJA van Hattem
Commissielid Lijst Pim Fortuyn Eindhoven